Badanie nasienia diagnostyka

Badanie płodności u ludzi polega przede wszystkim na pytaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest fundamentalnym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które wynikają z wnętrz i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem pytania są więc plemniki.

Kiedy powinno zrobić się badanie?Badanie to powinno się przeprowadzić w momencie, gdy po czasie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez powodu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je przeprowadzić również po drugiego rodzaju obrazach w przestrzeni krocza i po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed rozpoczęciem do poszukiwania muszą zostać przeprowadzone pewne standardy. Negatywnie na efekt mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi czas abstynencji płciowej (próbka powinna zostać otrzymana w okresie 2-7 dni od stosunku), przebyte choroby (często te, którym prowadziła podwyższona temperatura), a ponadto nadużywanie alkoholu. Próbka do poszukiwania powinna także zostać podana w prawidłowy sposób.Badanie nasienia polega na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich energia i ruchliwość). Dodatkowo wykrywa się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem zalecane są także inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW diagnostyce niepłodności u mężczyzn stosuje się także innego rodzaju badania hormonalne. Sprawdza się m.in. poziom wolnego i całkowitego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności mogą być jednocześnie wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Sprawdza się to doświadczenia na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Istnieje wtedy tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Oznacza ono planuj wiązania się przeciwciał z plemnikiem. Musi żyć ich tak znacznie mocno, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności niejednokrotnie są i innego typie infekcje. W punkcie ich usunięcia realizowane są badania mikrobiologiczne.