Choinka odmiany

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie oddaje toż wątpliwości. Wszyscy albo przed świętami, albo w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej ponad ciastka a innego sposobie słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która jest sprawa choinki i dlaczego istnieje tak obowiązująca w świątecznej tradycji?

Jest znacznie teorii, które traktują o tym, skąd zabrała się tradycja świątecznego drzewka. Występuję one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Choć w kilka bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w stanie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie ograniczając się do nauki, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne połączenie się pracownika z Bogiem. System ten łatwo rozpowszechnił się na całkowity świat. Można to powiedzieć, że dziś nie chociaż w Polsce, lecz więcej i własnych krajach Europy a w Ameryce na ogromna ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z dawnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty papieru i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą jedynie na przestrzeni ostatnich 30 lat można dostrzec dużą kolej w modzie choinkowej. Tak dlatego, były bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były własnoręcznie wykonane wiązane ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy ważna się łatwo domyślić, nie że było wtedy o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby stanowiły w centralnej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, oraz jak dodatek miały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które stanowiły być integrowane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość kształtów oraz kolorów świątecznych ozdób jest niemożliwa do opisania, chociaż w pierwszej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i młodzi, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż kiedy typy, doświadczała zmian w klasie trendów traktujących jej przystrajania. A nie zamieniłoby się to, iż od czasu ubrania ważnej w historii choinki przez Luthera, zwyczaj tenże szczególnie dokładnie zakorzenił się w klasie świątecznej a posiadajmy szansę, że nieprędko przeminie.