Endometrioza jajnika leczenie

Endometrioza jest chorobą, na jaką chorują tylko kobiety. Stanowi wówczas choroba, w której komórki śluzówki macicy poruszają się po organizmie i wdrażają się w dalekie organy wewnętrzne. Według statystyk na endometriozę choruje co szósta kobieta w wieku rozrodczym. Endometrioza najczęściej dochodzi na jajniku. Innymi miejscami gdzie pewno się pojawić, są jajowody, macica, pochwa, jak jeszcze pęcherz moczowy czy jelita. Sprzyjającym polem do stworzenia endometriozy są blizny pooperacyjne na przykład po cięciu cesarskim.

comarch softwareComarch ERP Altum - POLKAS & COMARCH - Systemy ERP

W relacji od jej umieszczenia daje różne objawy. Najczęściej ale istnieje to ból przed również w trakcie cyklu miesiączkowego. Bardzo często spotykanym obrazem jest jeszcze ból podczas stosunku płciowego lub inne zespoły bólowe w obrębie miednicy. Bardzo istotnym powikłaniem endometriozy jest bezpłodność. Procesy zapalne, zrosty położone w jajnikach, jajowodach utrudniają proces zagnieżdżenia się komórki jajowej. Docierające do ostatniego zaburzenia w pracy hormonów, jajniki dodają się do zwiększonej liczby poronień i ważnego utrzymania ciąży.

Rozpoznanie
W rozpoznaniu endometriozy bardzo ważny jest problem z osobą. Następnym etapem jest przeprowadzenie badań. Wskazane jest spełnienie bardzo szczegółowego badania ginekologicznego oraz badanie ultrasonograficzne. Po zdiagnozowaniu choroby następuje leczenie. Pewno ono trwać farmakologicznie lub chirurgicznie. Związane stanowi toż z wielu czynników: wieku chorej kobiety, umiejscowieniu endometriozy, zaawansowania choroby czy uciążliwości dolegliwości bólowych.

Leczenie
Leczenie farmakologiczne polega na stosowaniu odpowiedniej dawki hormonów i sposobów przeciwbólowych. Terapia przy zastosowaniu hormonów uważa zbyt zadanie wyciszenie czynności hormonalnej jajników a co wewnątrz tym dąży do zaniku ognisk z endometriozą.
Leczenie chirurgiczne liczy na przeprowadzeniu zabiegu operacyjnego, podczas którego wydzielane jest ciepło z skórą endometrium lub dużo inwazyjnie leczony jest jajnik, albo nawet macica. Endometrioza jest chorobą dosyć trudną w działaniu. Nawet pomimo usunięcia ognisk chorobowych może stanąć jej nawrót.