Jak sie zabezpieczac przed wybuchem gazu

Żyjemy w czasach, kiedy różnorakie niebezpieczeństwa czekają na nas praktycznie na każdym kroku. Niejednokrotnie zdarzyło mi się, że ciśnienie gazu przekroczyło dopuszczalną wartość. Doprowadziło to do eksplozji kotła, która na szczęście poskutkowała tylko i wyłącznie kosztownymi naprawami. Jestem teraz świadom tego, że w ten sposób można z łatwością stracić życie, chociaż większość ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy.


Na szczęście istnieje w dzisiejszych czasach coś takiego, jak klapy, bądź zawory bezpieczeństwa. Jest to rodzaj zaworu, który otwiera się samoczynnie wtedy, kiedy ciśnienie gazu, bądź pary przekroczy dopuszczalne wartości. Zapobiega to eksplozjom takich elementów konstrukcyjnych, jak chociażby zbiorniki, rurociągi i tym podobne. Został po raz pierwszy zastosowany w drugiej połowie siedemnastego wieku w bardzo popularnym wówczas urządzeniu, jakim był szybkowar.
Jeśli przyjrzymy się dokładnie najprostszym modelom zaworów bezpieczeństwa, zauważymy, że jest to wyłącznie łamliwa płytka, która ulega zniszczeniu przy przekroczeniu przez gaz dopuszczalnego ciśnienia.
Niestety, bardzo często jeden z zaworów ulegał zapieczeniu. Nierzadko był nieświadomie obciążany przez użytkownika urządzenia. Dlatego bardzo szybko zaczęto stosować dwa niezależne zawory, najczęściej położone w przeciwległych końcach danego przyrządu.
Rutynowo montowano te zawory w parowozach. Uniemożliwiało to nagłe podniesienie ciśnienia, które panowało w mechanizmie napędzającym pojazdu. Groziło to bowiem eksplozją, której skutkiem mogła być nawet śmierć wszystkich pasażerów.
Mam nadzieję, że zainteresowałem czytelników tematem zaworów bezpieczeństwa. Każdy, kto przeczytał ten artykuł ma już zapewne świadomość, jak niebywale ważną rolę odgrywają te mechanizmy w dzisiejszym świecie oraz przemyśle.