Kolposkop waznym narzedziem w pracy ginekologa

Ginekologia idzie cały czas do przodu. Istnieją coraz to nowsze sposoby na badanie ciała ludzkiego. Coraz mniej inwazyjne i coraz dokładniejsze. Dużym problemem wśród współżyjących seksualnie kobiet, jest rak szyjki macicy, który oczywiście we wczesnym stadium jego wykrycia jest całkowicie uleczalny.

Jednak w przypadku zauważenia niepokojących objawów, które mogą być wynikiem takiej choroby, należy niezwłocznie zapisać się do lekarza na kolposkopie, aby wykluczyć chorobę. Konsekwencją braku powagi przy objawach, może być usunięcie macicy.

Badanie takie wykonuje się za pomocą kolposkopu. Jest to nic innego jak mikroskop z wziernikiem. Wziernik zostaje wprowadzony do pochwy z odpowiednim preparatem, aby sprawdzić, jaki odczyn panuje w pochwie. Mikroskop ten pozwala na to, aby osiągnąć efekt trójwymiarowy a dodatkowo sprawia, że obraz jest powiększony nawet dziesięciokrotnie, dzięki czemu lekarz ginekolog będzie mógł prawidłowo zbadać ściany pochwy i szyjkę macicy, aby skrupulatnie ocenić czy zachodzą tam jakieś zmiany. Należy pamiętać, że do badania trzeba się przygotować. Lekarz ginekolog zapewne poinstruuje pacjentkę jak należy się zachowywać przed badaniem. Przede wszystkim należy zrezygnować z kontaktów seksualnych oraz z badań ginekologicznych na tydzień przed planowanym badaniem.

Kobieta poddająca się badaniu kolposkopem, zazwyczaj siedzi na specjalnym ginekologicznym fotelu. Badanie takie trwa zazwyczaj kilka do kilkunastu minut. Jeżeli wyniki są niepokojące to lekarz ginekolog, może zarządzić pobranie wycinka z macicy, wówczas trzeba będzie powstrzymać się przez pewien okres od wszelkiej aktywności seksualnej, ponieważ będzie można czuć bardzo nieprzyjemny dyskomfort. W przypadku tego narzędzia również ważne są parametry ergonomiczne, ponieważ jest to narzędzie pracy.