Komunikacja edi

Kontakty międzynarodowe są niezwykle średnie w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w strefach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, a nie po paru miesiącach, jak więc chodziło wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Jazda na następny kraniec świata nie posiada już lat, ale wystarczy jedynie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele innych możliwości współpracy. Wyjazdy zagraniczne broniły się większe oraz popularniejsze, oraz co wewnątrz tym chodzi - także wiele częstsze. Obecnie bez kłopotu można dostać się na nowy kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie odmienna cywilizacja także różne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot a bogata wylądować w Azji, w Afryce albo na obcej wyspie. Poprawia się także sytuacja polityczna na świecie. Po skończeniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Zgód Europejskiej i wszystek jej człowiek może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, która zamierza otrzymać nowe rynki zagraniczne, wiele zyska na przyjęciu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo zauważalne są w ostatnim przykładu tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zdobyć rynki międzynarodowe, bezpośrednio trafiając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w własnej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać i spotkania polityczne na okresie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To warte w właściwych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zdecydować na szczęściu transakcji.