Laboval 2 mikroskop

Urządzenia, dzięki jakim można stwierdzić dużo małe elementy, przyjrzeć się subtelnym detalom, często niewidocznych gołym okiem, nazywamy mikroskopami. Pierwsze mikroskopy optyczne dawały stosunkowo małe, bo zaledwie dziesięciokrotne, powiększenie. I a nie uzyskały większego znaczenia, jako narzędzie badawcze.

Współczesna nauka, technologia poczyniła wielki wzrost w sferze mikroskopii i zrobiła, że już bardzo przystępnym było się czerpanie z mikroskopów w wielu dziedzinach. Mamy mikroskopy warsztatowe, polaryzacyjne, optyczne, holograficzne, operacyjne, fluorescencyjne, elektronowe i masa nowych. Specjalny rodzaj mikroskopów znalazł spełnienie w laboratoriach medycznych i prawdziwych.
Istnieją więc mikroskopy laboratoryjne, specjalnie stworzone do praktyce w prostym miejscu z obiektywem o podwyższeniu 100 razy. Ich głowica umożliwia dołączenie kamery albo aparatu cyfrowego, dzięki którym można archiwizować zwolnienia z badań.
Znalazły wykorzystanie w dydaktyce, w sztukach laboratoryjnych i wiedzy. Wszędzie tam, gdzie koniczne są obserwacje próbek przy powiększeniach od minimum 40 razy.
Wykorzystuje się ich w medycynie, biologii, technice. Dzięki wykorzystaniu mikroskopów laboratoryjnych możemy sprawić dokładną analizę moczu, która idzie na wykrycie krwinek, grzybów, kryształów czy bakterii, uważających na konkretne stany chorobowe. Poleca się je do badań histopatologicznych, w onkologii, hematologii. Weterynaria jest dzięki mikroskopom laboratoryjnym o wiele lepsza w niesieniu pomocy zwierzętom. Mikroskopy są używane do poszukiwania wody, w kryminalistyce do poszukiwania mikrośladów a zarówno do wykrywania trucizny, jubilerstwie do wykrywania fałszywych wyrobów, czy określania cen produktów, w renowacji zabytków, ochronie środowiska do oceny stanu ekologicznego rzek i jezior, w sektorze farmaceutycznym, spożywczym, włókienniczym. W elektronice mikroskopy pomagają obserwować elementy elektroniczne, lokalizować zwarcia czy pęknięcia ścieżek.
Praktycznie nie ma dziedziny, jaka potrafiła się obyć bez mikroskopu laboratoryjnego.