Mrp system uk

program do obsługi magazynuCDN Handel z magazynem - Program Comarch ERP Optima

System MRP, czyli planowania zapotrzebowania materiałowego (z ang. Material Requirements Planning) jest wyborem procesów ludziach do wyznaczania zapotrzebowania na zasoby materiałowe, do jakich włącza się surowce, komponenty i materiały. Ma on za zadanie obliczyć precyzyjną ilość potrzebnych materiałów oraz zaplanować terminarz dostaw w taki zabieg, aby przewidzieć wymieniający się popyt na rynku. MRP wciąż jest wspomagany przez dobre sposoby informatyczne.

Nadrzędnym celem systemu MRP jest zmniejszenie nakładów finansowych na sztukę w poszczególnym biurze czy firmie. Dostaje się to m.in. poprzez optymalizację zapasów. Zapoznaje się bowiem do MRP informacje o zaplanowanej w najkrótszym okresie czasu prac albo zamówieniach na materiały już gotowe. Na platformie tych informacji system planuje produkcję poszczególnych tematów i transport towarów oraz podzespołów. System pozyskuje informacje z trzech podstawowych źródeł: BOM-ów materiałowych (Bill of materials), stanów zapasowych oraz harmonogramu procesu produkcji. Wynikiem pracy MRP jest zupełnie rozpisany plan produkcji i układ zamówień. Chcenie wtedy można dokonać zarówno wprzód, jak i wstecz. System określa orientacyjny czas prac oraz czas dostawy. W rezultacie funkcjonowania MRP następuje optymalizacja kosztów, czasu pracy i wzrost opłacalności.
Do podstawowych zadań systemu MRP należy redukcja zapasów, optymalne wykorzystanie posiadanej infrastruktury produkcyjnej, dokładne określenie czasu dostawy materiałów i materiałów, obliczenie kosztów produkcji, kontrola i monitoring etapów realizacji i szybkie działanie na każdy zachodzące w sklepie zmiany.
Zanim wielką popularność zdobył system MRP na zbycie do zarządzania zapasami stosowano pozostałe formy np EQQ i ROP/ROQ. Dopiero w roku 1964 Joseph Orlicky opracował pierwszy system Mienia potrzeb materiałowych (w skrócie MRP). Jako główna zastosowała go obok siebie firma Black&Decker. Technika ta ujawniła się bardzo pomocna i funkcjonalna, stąd już 10 lat później funkcjonowała z szczęściem w mało 150 przedsiębiorstwach. W roku 1980 stanowiło wówczas teraz około 8 tysięcy firm.
Głównym celem systemów MRP jest odpowiedzialna kontrola procesu produkcyjnego firmy wykonywających w towarzystwie produkcyjnym. Na podstawie zamówień klientów prowadzi on w której ilości należy wytworzyć produkt końcowy.