Pyl nieorganiczny

Fabryki to miejsca, w których codziennie z ważnego surowca, którym że istnieć kamień, piasek, polimery, substancje chemiczne, metal także masa nowych, tworzone są przedmioty domowego użytku. Części tych produktów idą w tysiące, a nawet setki tysięcy dziennie.

Podczas obróbki maszynowej każdego produktu zasadniczo odbija się odpady do specjalnych pojemników, które następnie opróżnia się i utylizuje odpad. Jednak podczas takiego skrawania, na przykład granitowej płyty, oczywistym jest przemieszczanie się w powietrzu ogromnych kwocie pyłu. Jest on zmielony tak drobno, że nawet nasza jama nosowa wyspecjalizowana w wyłapywaniu drobnych cząsteczek pyłów, nie istnieje w mieszkanie takiego zanieczyszczenia zatrzymać, a wszystkiego dnia pracownik wykonujący codzienne prac produkcyjne wdycha ogromne ilości takich pyłów. Mogą one zaszkodzić mu łatwo, wywołując ataki kaszlu, czy reakcję alergiczną, jednak najczęściej zanieczyszczenie organizmu pyłami ukazuje się dopiero po dziesięciu czy dwudziestu latach pracy w danym punkcie w analogicznych warunkach. To dążymy do lekarza z chorobą płucną czy pokarmową, albo każdą inną, w zależności od tegoż w które miejsce atakowały pyły, i dowiadujemy się, że nasze dolegliwości wywodzą się tak z specjalizacji w obecnym biznesie.

Niestety, takich historii jest niezmiernie wiele, ale dziś potrafimy im skutecznie zapobiegać. Zamontowanie dedusting systems, czyli systemu odpylającego w fabrykach narażonych na destrukcyjne działanie wszelkich zanieczyszczeń z pewnością zminimalizuje problem. Tak naprawdę system taki jest zalecany do wszelkiego przemysłu, bez względu na skalę zanieczyszczeń. Wiadomo, iż w hucie stali ilość dymów i pyłów będzie ważniejsza niż w fabryce styropianu, niemniej zawsze w indywidualnym a kolejnym zakładzie goście są narażeni na złe działanie zanieczyszczeń, choć innego typu natomiast w innym stężeniu.

Jeżeli jesteśmy inwestorami oraz trzymamy fabrykę, powinniśmy pomyśleć o sposobie odpylającym jeszcze zanim sanepid przeprowadzi u nas wyrywkową opiekę i zmusi nam pod groźbą likwidacji zakładu jego zainstalowanie. Oczywiście, wiązać będzie się to z kosztami zakupu i montażu systemu filtrującego, dodatkowo żyć widać z kosztami modernizacji hali, na jakiej bierze istnieć on zamontowany. Jednak zdrowie ludzi daleko jest wartością, w którą warto zainwestować, i gdy może a naprawdę będziemy musieli więc stworzyć.