Wychowanie dziecka adoptowanego

Dzieci to wulkany energii. Biegają, skaczą, wywracają i gromadzą się, znów wywracają i rzeczywiście w nieskończoność. Nieraz trudno doprowadzić je do ładu. Natomiast owo nie wszystko. Dzieci to jednocześnie wizytówki rodziców. Jak wykonać, żeby swoje pociechy spędzały aktywnie czas, a przy obecnym nie wyglądały jak ofiary katastrofy naturalnej?

Wygnieciona sukienka, przybrudzony kołnierzyk, zdarte kolano - to punkty, które dotykają każdych rodziców. Zdobywamy nowe ubrania, cerujemy dziury, mamy przy sobie nawilżane chusteczki i torebki, w których wiele miejsca zajmują spinki do włosów dla niemowlęta, chusteczki higieniczne, szczotki i oryginalne urządzenia pierwszej potrzeby. Nałożenia na zmianę, ukryte w kolejnej torbie, to zawieszenia nie ale dla zdesperowanych. Stan to ale nie właśnie to spodenki, sukienka czy rajstopy. Włosy bardzo często stawiają pierwsze skrzypce.

Jak szybko o zburzenie misternie splecionej gumkami fryzury - wie każda mama. Jak trudno doprowadzić włosy swojej dziewczynki do stanu prezentującego estetykę sprzed wyjścia z domu - wie każdy tata. Bez fachowych sprzętów się nie obędzie. Zwykłe gumki często obniżają się z włosów. Warkocze, skrzętnie zaplatane jeszcze w kącie piaskownicy, układają się w pięć minut. Każdą fryzurę trzeba wspomóc, a poza gumkami, grzebieniami, opaskami i szczyptą szczęścia, zawsze warto pamiętać przy sobie spinki. Ważne jest, by spinki były bezpieczne, a również uczynione z prawych produktów. Twardy sztywny, kłujący w głowę plastik nie tylko szybko zbuduje w piaskownicy, ale sprawi, że dzieci nie dopuszczą żadnego z rodziców do swoich włosów przez najbliższe dwadzieścia lat. Wygodna, delikatna spinka, przystosowana kształtem do góry pociechy, może przynajmniej wesprzeć w każdym stopniu utrzymać ten fakt prezencji.

Jeśli fryzura jest skłonna, torba spakowana, dziecko uśmiechnięte, a rodzic uzbrojony w wystarczające pokłady cierpliwości i chęci - można wyruszać. Zależnie od tego, dokąd wyprawa się kieruje, dobrze dostosować fryzurę. Jeśli dziś zamierzamy akurat wysłać dziecko na całodzienny pobyt w przedszkolu, warto zadbać o: - stabilność, - wygodę, - wygląd. Dobrze też wziąć pod uwagę: - szarpanie, - bieganie, - upadanie, - pogubienie elementów.

I po powrocie można pociechę uczesać od nowa.